Kelionė į Toskaną – tai ne tik ne tik žavingoji Florencija ar neįtikėtinas Pizos bokštas. Vienas iš „must see“ miestų Toskanoje – Siena, kuri dėl savo unikalios senamiesčio architektūros įtraukta UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Legenda byloja, kad Sieną įkūrė Senius, Remo, įkūrusio Romą, sūnus. Tad nenustebkite mieste pamatę skulptūras, vaizduojančias garsiuosius Romos miesto įkūrėjus Remą ir Romulą, geriančius vilkės pieną. Tad ką tiesiog būtina pamatyti Sienoje?
Piazza del Campo aikštė Sienoje laikoma viena iš gražiausių pasaulyje. Aikštė nuo pat XIII amžiaus buvo miesto centras, kuriame intensyviai virė gyvenimas, o galiausiai pradėtos rengti žymiosios Palio di Siena žirgų lenktynės. Aikštė ypatinga savo forma, kuri primena kriauklę (ji ne tik pusapvalė, bet ir įgaubta). Priešais Palazzo Pubblico karštą vasaros dieną turistus ir miestiečius džiugina nuostabus marmurinis fontanas, sukurtas XV amžiaus pr. skulptoriaus Jacopo della Quercia. Paprastai aikštė pilna šurmulio, turistai mielai sėdasi ant grindinio ir ilsisi ar tyrinėja aikštėje esančius pastatus ir Torre del Mangia bokštą.
Palazzo Pubblico
Piazza del Campo privilioja daugybę smalsuolių ne tik savo nepaprasta forma. Dėmesio verti čia esantys Palazzo Pubblico rūmai, kuriuose nuo XIV amžiaus įsikūrusi miesto valdžia. Pirmieji valdininkai tebuvo devyni Sienos gyventojai, sugebėję paversti nedidelį miestelį nepaprasto grožio vieta, žavinčia turistus iš viso pasaulio. Įdomu tai, kad miesto valdžia įsakė vietiniams, besistatantiems rūmus šalia, laikytis ypač griežtų stiliaus taisyklių, tačiau tik Palazzo Pubblico rūmai galėjo būti gražiausi ir didžiausi mieste. Viduje taip pat įsikūręs Museo Civico muziejus, kuriame – kvapą gniaužintys viduramžių ir renesanso interjerai. Čia galima pamatyti pasaulyje garsią Ambrogio Lorenzetti tapytą freską (1337 m.), vaizduojančią geros ir blogos valdžios alegoriją.
Torre del Mangia
Palazzo Pubblico gali didžiuotis ir antru pagal aukštį viduramžišku bokštu Italijoje, kuris siekia 88 m. aukštį. Be jokios abejonės, verta įveikti 400 laiptelių ir pasikeltį į viršuje esančią apžvalgos aikštelę, iš kurios puikiai matyti Piazza del Campo aikštė, Sienos katedra, raudoni stogai ir miestą supančios kalvos. Pasakojama, kad statant bokštą į jo pamatus buvo įkastos sėkmę nešančios monetos, o kiekviename bokšto kampe – po akmenį su specialiais lotyniškais ir hebraiškais įrašais, kurie turėjo apsaugoti nuo žaibų ir audrų.
Paprastai iki Sienos katedros ateinama jau pamačius Piazza del Campo grožybes ir manant, kad geriau jau nebebus. Tačiau gotikinė Sienos katedra (statyba prasidėjo 1200 m.) – miesto pasididžiavimas – visus nustebina ne tik savo balto ir juodo marmuro fasadais, bet ir pribloškiančiu vidumi. Visos kateros grindys – didžiulis meno kūrinys, kuriame pinasi ezoteriniai ženklai ir religinės istorijos. Įspūdinga Piccolomini biblioteka, o dar įsipūdingesnė Cappella Piccolomini, koplyčia, kurioje galima išvysti keturias Michelangelo sukurtas skulptūras. Katedroje taip pat galima rasti Nicola Pisano ir Donatello darbų. Tuoj pat už Duomo di Siena yra ir Battistero di San Giovanni, t.y. Šv. Jono krikštykla, pastatyta XIV a. viduryje. Įspūdingiausias krikštyklos objektas – krikšto „dubuo“ iš marmuro ir bronzos, kurį sukūrė to laikmečio meno pasaulio „žvaigždės“ Jacopo della Quercia, Giovanni di Turino, Lorenzo Ghiberti ir Donatello.
La Fortezza Medicea
1500-aisiais Cosimo I de Medici panoro perstatyti Sienoje buvusią seną Carlo V tvirtovę. Taip miesto pakraštyje atsirado galingi mūrai, tačiau apginkluota tvirtovė buvo neilgai, o nuo XX amžiaus pr. tapo vieša vieta, kurioje rengiami koncertai ir kultūriniai renginiai. Po senais tvirtovės skliautais įsikūrusi Enoteca Italiana, vyninė, kurioje galima užsisakyti geriausių itališkų vynų degustaciją ir paragauti vietinės produkcijos.