Michelin restoranai. 2016 metais Toskanoje galima rasti 29 Michelin žvaigždutėmis pažymėtus restoranus. Vienas jų – Enoteca Pinchiorri Florencijoje – turi tris žvaigždes, keturi restoranai – po dvi žvaigždes, dvide6imt keturi restoranai – po vieną žvaigždę. Apie Florencijoje esančius Michelin restoranus skaitykite čia.
Gambero Rosso. Michelin žvaigždes ir gidus keliautojai ir gurmanai puikiai žino, na o Italijoje egzistuoja „Gambero Rosso“ – enogastronominių žurnalų ir gidų leidykla, turinti didžiausią autoritetą maisto, vyno, aliejaus, kavos srityse šioje šalyje. Pagrindiniai įvertinimai – Tre Bicchieri (liet. trys taurės) geriausiems vynams, Tre Forchette (liet. trys šakutės) geriausiems restoranams, Tre Chicchi (liet. trys pupelės) ir Tre Tazzine (liet. trys puodeliai) geriausiems barams, Tre Foglie (liet. trys lapeliai) geriausiems alyvuogių aliejaus gamintojams. Ieškokite specialių lipdukų restoranuose ir baruose, apsilankykite tinklapyje arba įsigykite „Gambero Rosso“ gidą ir rinkitės aukščiausios kokybės maistą ir gėrimus!
Aperityvas. Būkite madingi – prieš vėlyvą vakarienę užsukite aperityvo! Aperityvo tradicija atsirado Milane, skubančiame mieste, kuriame sunku rasti laiko ilgoms vakarienėms, maisto pirkimui ir gaminimui, o netrukus išplito visoje Italijoje. Tad kas gi yra tas aperityvas ir kaip jis veikia? Kiekvieną vakarą daugybė barų ir užeigų visoje Toskanoje 19.00-22.00 val. siūlo nusipirkti kokteilį, į kurio kainą įtraukti užkandžiai. Aperityvas veikia savitarnos principu – užsisakius gėrimą ir už jį susimokėjus galima keliauti prieš baro ar tam skirto atskiro stalo, pasiimti lėkštę ir rinktis, ką norėsite valgyti. Kiekis neribotas. Tiesa, vieni barai siūlo tik kelių rūsių užkandžius, kiti – tikras vaišes. Apie aperityvą Florencijoje skaitykite čia.
Triufeliai. Požemių perlai, virtuvės brangakmeniai, elfų obuoliai ar net velnio vaisiai – taip dažnai pristatomi brangiausi pasaulio grybai triufeliai. Jų galima rasti ne tik Šiaurės Italijoje, bet ir Toskanos regione. Bene žymiausios jų radimvietės yra San Miniato apylinkėse ir Monte Amiata šlaituose ir aplink esančiuose miškuose. Nepraleiskite dviejų nepaprastų pramogų – triufelių medžioklės ir patiekalų su triufeliais degustacijos.
Šafranas. Viduramžiais šafranas buvo vadinamas „raudonuoju auksu“, o laukai aplink San Gimignano ir kitus Tuskanos kaimelius buvo nusėti žydinčiais daržiniais krokais. Pastaraisiais metais, slow food (liet. lėto maisto) judėjimų Toskanoje dėka šaftranas vėl išgyvena savo šlovės valandą. 2005 m. itališkas šafranas buvo įvertintas specialistų ir pripažintas dėl jo stipraus skonio, spalvos ir veislės grynumo. San Gimingano šafranas davo DOP ženklą, reiškiantį, kad šis produktas yra saugomas, o jo kilmė garantuota. Būdami San Gimignane ar jo apylinkėse įsigykite šio ypatingo prieskonio.
Vynas. Klaidinga manyti, kad visas toskanietiškas vynas yra vienodas ir vadinamas chianti (tarti „kjanti“). Iš tiesų regione egzistuoja ne viena skirtingų vynų zona, o kai kurie iš jų mėgstami net ir Anglijos karalienės. Keliaudami po Toskaną stenkitės užsukti pas vyno gamintojus ir degustuoti vyną su jais. Rekomenduojame paragauti: Bolgheri, Brunello di Montalcino, Nobile di Montepulciano, Vernaccia, vynų iš Maremma zonos.
Alyvuogių aliejus. Toskoanos regionas garsėja ir vienu geriausių Italijoje alyvuogių aliejumi. Saulė, jūra, kalvos ir švelnus klimatas subrandina alyvuoges, iš kurių nedideliuose ūkiuose išspaudžiamas puikios kokybės aliejus, turtingas vitaminų. O ar žinojote, kad galima degustuoti ne tik vyną, bet ir alyvuogių aliejų? Išbandykite tai Toskanoje!